ZELENÉ NÁMESTIE

Občianske združenie „Urban Interventions“ pripravilo v spolupráci s ateliérom Vallo Sadovský Architects inštantný mestský zásah pod mostom.

Situácia na zástavke a konečnej autobusov pod Novým Mostom v Bratislave je z hľadiska kvality prostredia dlhodobo zlá. Ľudia čakajú na svoj spoj v absolútne nevhodnom priestore a pokladáme za neslušnosť že mesto Bratislava necháva svojich občanov a platičov daní fungovať v takomto neadekvátnom prostredí. Vlastnosti tohto miesta priamo ovplyvňujú náladu a správanie sa svojich užívateľov, v minulosti sa tu odohralo viacero výtržností a konfliktov. Je ťažko pochopiteľné, ako takýto priestor, len niekoľko metrov od historického námestia, ostáva nepovšimnutý mestskými úradníkmi a prakticky dlhodobo nezmenený.

Zelené námestie je "zásah", instantná, najlacnejšia oprava ktorá je ale svojou "krikľavosťou" aj provokáciou a výzvou na serióznejší prístup k tomuto problematickému miestu. Je to aj spôsob ako čo najlacnejšie ale zároveň najevidetnejšie skúsiť zmeniť náladu pod mostom a poukázať na nefungujúce prostredie, ktoré každý zo zvyku akceptuje.

Vymaľovali sme cestárskou zelenou farbou plochu obsahu približne 1000 m2. Náter je realizovaný materiálom ktorý sa štandartne používa na vodorovné dopravné značenie, tak isto sa na plochu aplikoval tzv. "balotín" ktorý zabezpečuje reflexnosť a protišmykovosť. Druhý plán návrhu, tentokrát grafický, vytvoril grafický dizajnér Ondrej Gavalda pomocou zamaľovaných a následne odlepených lepiacich pások.